Ale sztuka!
Wakacje w bibliotece/ Cz. 6
Rozejrzyjcie się wokół. Cokolwiek widzicie, wyróżnia się wielością barw i kształtów. Trudno je wszystkie zliczyć i nazwać. Bogactwo otaczającego nas świata jest niepojęte i niezmiennie wprawia w zachwyt.
A teraz rozejrzyjcie się jeszcze raz, starając się dostrzec ciąg linii poziomych i pionowych. Kontury mebli, budynków, obiektów... to nie jest trudne. Nawet siedząc na plaży, można zobaczyć odległy horyzont i kaskadę niewyraźnych drzew jako ciąg przecinających się pod kątem prostym linii. Czy umiemy jednak przyjrzeć się światu tak, by nie widzieć szczegółów, intrygujących detali, nieregularności i półcieni, a postrzegać go jako geometryczny układ plam w trzech podstawowych kolorach, przecinanych mocną czarną linią?
Czerwony, żółty i niebieski na białym tle z wyraźnym układem pionowych i poziomych czarnych linii - zdaniem Pieta Mondriana, tylko tak malarz powinien przedstawiać wszystko to, co nas otacza. Sztuka, która próbuje naśladować naturę, kłamie. Dzisiaj zapraszamy Was do zapoznania się z niezwykłą twórczością tego holenderskiego twórcy abstrakcjonizmu.
Piet Mondrian zaczynał swoją artystyczną przygodę jako wyśmienity... pejzażysta. Doskonale malował kwiaty. Publiczność zachwycała się także portretami jego autorstwa. Sztuka naśladowcza go jednak męczyła. Dążył ku harmonii i prostocie zarówno barw, jak i przedstawianych obiektów. Zachęcamy do wykonania obrazu inspirowanego "Kompozycją z czerwonym, żółtym i niebieskim". Przekonajcie się sami, jak obcowanie z czystym kolorem i prostymi liniami uspokaja i wycisza. To ciekawy sposób na odpoczynek od letniego gwaru i wakacyjnych atrakcji.
Do jej wykonania należy przygotować: farby akrylowe w pięciu kolorach, podobrazie, kartkę papieru i ołówek do wykonania szablonu, nożyczki oraz bardzo cienki przylepiec włókninowy (do kupienia w aptece) do zaznaczenia linii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz