"Jarosław Iwaszkiewicz.
Życie, twórczość, ciekawostki"
Prelekcja p. Niny Onisk
"Ulęknę tu przed świętą Agatą
która niesie swą wyrwaną pierś
A Ty stań za mną
stań bliziutko
i porozmawiamy
Tak sobie pogadamy
to będzie prawie modlitwa
nie lękaj się tu nie ma podsłuchu
(podsłuch jest w greckim teatrze)
możesz mi odpowiedzieć
Wytłumacz mi
jak to się stało
zaczęło się tak pięknie
stworzyłeś taki piękny świat (...)"
(fragm. wiersza "W kościele")
Był jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku, lecz choć zasłynął jako mistrz literatury, do dziś fascynuje także jako człowiek, w życiu prywatnym bowiem był postacią niezwykle barwną i pełną sprzeczności. Przed wojną współtworzył grupę literacką "Skamander", a w stolicy wraz z J. Tuwimem, A. Słonimskim, K. Wierzyńskim i J. Lechoniem założył kawiarnię poetycką "Pod Picadorem". Podczas okupacji hitlerowskiej jego dom na Stawisku stał się schronieniem dla wielu prześladowanych przyjaciół i artystów. Z żoną Anną przez ponad 50 lat żył w otwartym małżeństwie, a tajemnicą poliszynela było, że wchodzi w relacje intymne z mężczyznami. Przez długie lata był prezesem Związku Literatów Polskich oraz redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego "Twórczość" i to on w dużej mierze decydował o losach ówczesnych poetów i pisarzy. Za swą działalność literacką i polityczną zdobył mnóstwo odznaczeń i tytułów, m.in. Budowniczy Polski Ludowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Leninowska Nagroda Pokoju. Ta ostatnia (nazywana socjalistycznym noblem) zablokowała mu drogę do otrzymania najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie literatury, do Nagrody Nobla był jednak nominowany cztery razy... Wszyscy lubimy poznawać takie anegdotki z życia pisarzy, dlatego cieszymy się, że p. Nina przygotowała prelekcję o Jarosławie Iwaszkiewiczu dla czytelników naszej biblioteki. I to była piękna opowieść, a zdjęcia rodziny i przyjaciół Iwaszkiewiczów dodatkowo ją wzbogaciły. Nasza prelegentka szczególnie zachwyciła wszystkich poruszającą interpretacją wierszy Iwaszkiewicza. To było wspaniałe, wartościowe spotkanie, a już 11ego lipca wyruszymy z czytelnikami i przyjaciółmi naszej biblioteki na kolejną literacką wyprawę - do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.
