czwartek, 25 czerwca 2026

Letnia kraina marzeń,

czyli wakacje w Bibliotece Nr 12

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci w wieku 6-12 lat (lub młodsze pod opieką kogoś dorosłego) na zajęcia, które przygotowałyśmy, aby umilić wakacyjny czas. W każdą środę w godz. 11.00 - 12.30 przeczytamy wspólnie jakąś świetną historyjkę, przeżyjemy mnóstwo ciekawych przygód, podejmiemy niejedno intrygujące wyzwanie, wykonamy piękną pracę plastyczną... Czegoś się nauczymy, czegoś posmakujemy, kogoś rozśmieszymy, coś zbadamy... Poznamy Rybę Pupę i pająka Ferdynanda. Zaprzyjaźnimy się z Piaskowym Wilkiem. Wyruszymy w podróż z pewną Kropelką, a z Elmerem wyczarujemy piękną tęczę. Zdobędziemy medale odwagi i zagramy w kokosowe kręgle. Samodzielnie wykonamy piasek kinetyczny i księżycowe skały. Przekonamy się, czym są eksplodujące siniaki, i poszukamy odpowiedzi na pytanie, skąd się bierze deszcz... Tego lata zabierzemy dzieci do letniej krainy marzeń. Będzie twórczo, mądrze i baaaaardzo wesoło.

piątek, 19 czerwca 2026

"Jarosław Iwaszkiewicz. 

Życie, twórczość, ciekawostki"

Prelekcja p. Niny Onisk

"Ulęknę tu przed świętą Agatą

która niesie swą wyrwaną pierś

A Ty stań za mną

stań bliziutko

i porozmawiamy

    Tak sobie pogadamy

to będzie prawie modlitwa

nie lękaj się tu nie ma podsłuchu 

(podsłuch jest w greckim teatrze)

możesz mi odpowiedzieć 

    Wytłumacz mi

jak to się stało

zaczęło się tak pięknie 

stworzyłeś taki piękny świat (...)"

(fragm. wiersza "W kościele")

Był jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku, lecz choć zasłynął jako mistrz literatury, do dziś fascynuje także jako człowiek, w życiu prywatnym bowiem był postacią niezwykle barwną i pełną sprzeczności. Przed wojną współtworzył grupę literacką "Skamander", a w stolicy wraz z J. Tuwimem, A. Słonimskim, K. Wierzyńskim i J. Lechoniem założył kawiarnię poetycką "Pod Picadorem". Podczas okupacji hitlerowskiej jego dom na Stawisku stał się schronieniem dla wielu prześladowanych przyjaciół i artystów. Z żoną Anną przez ponad 50 lat żył w otwartym małżeństwie, a tajemnicą poliszynela było, że wchodzi w relacje intymne z mężczyznami. Przez długie lata był prezesem Związku Literatów Polskich oraz redaktorem naczelnym miesięcznika literackiego "Twórczość" i to on w dużej mierze decydował o losach ówczesnych poetów i pisarzy. Za swą działalność literacką i polityczną zdobył mnóstwo odznaczeń i tytułów, m.in.  Budowniczy Polski Ludowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, Leninowska Nagroda Pokoju. Ta ostatnia (nazywana socjalistycznym noblem) zablokowała mu drogę do otrzymania najważniejszego wyróżnienia w dziedzinie literatury, do Nagrody Nobla był jednak nominowany cztery razy... Wszyscy lubimy poznawać takie anegdotki z życia pisarzy, dlatego cieszymy się, że p. Nina przygotowała prelekcję o Jarosławie Iwaszkiewiczu dla czytelników naszej biblioteki. I to była piękna opowieść, a zdjęcia rodziny i przyjaciół Iwaszkiewiczów dodatkowo ją wzbogaciły. Nasza prelegentka szczególnie zachwyciła wszystkich poruszającą interpretacją wierszy Iwaszkiewicza. To było wspaniałe, wartościowe spotkanie, a już 11ego lipca wyruszymy z czytelnikami i przyjaciółmi naszej biblioteki na kolejną literacką wyprawę - do Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.

poniedziałek, 15 czerwca 2026

Goście w bibliotece

Trudno powiedzieć dlaczego, faktem jest jednak to, że do baśni "O Rybaku i złotej rybce" uwielbiamy wracać właśnie w czerwcu. Tym razem o przesłaniu, jakie niesie ze sobą opowieść o dobrotliwym Rybaku, jego zachłannej i wymagającej Żonie oraz wyjątkowo cierpliwej magicznej rybce, porozmawialiśmy z pierwszakami z SP Nr 13. To było świetne spotkanie, ze spektaklem, zabawami oraz mądrą pogadanką. Każdy uczestnik wyszedł z niego z pytaniem do samego siebie: "O co ja poprosiłbym złotą rybkę? I czy to na pewno byłoby dobre życzenie?"🐟🎣

 Drodzy czytelnicy,

zapraszamy na kolejne spotkanie 
z cyklu "Kawka (nie całkiem) literacka,
które wyjątkowo odbędzie się w najbliższy piątek
19 czerwca o godz. 11.00.
Naszym gościem będzie p. Nina Onisk, 
która przy aromatycznej kawie i ciasteczkach
opowie nam o życiu i twórczości 
Jarosława Iwaszkiewicza.

Serdecznie zapraszamy 

Liryczny  poranek.

Z wizytą u seniorów 

Pogoda od kilku dni nas wyjątkowo nie rozpieszcza i wszyscy jesteśmy zgodni, że sprzyja drzemkom i czytaniu, dlatego cieszymy się, że nasi ulubieni seniorzy z DPS "Kombatant" zmobilizowali się do aktywności i postanowili spędzić dzisiejszy poranek na rozmowie o życiu i poezji. Gościnią spotkania była nasza koleżanka Mira, autorka tomiku "Żona Poety", która zapoznała uczestniczki ze swoimi wierszami i barwnie opowiedziała o swojej literackiej przygodzie. Nie zabrakło też lektury nowych, niepublikowanych wierszy.  Pani dyrektor Zenonie Ćwiklińskiej dziękujemy za zaproszenie, a wszystkim paniom za serdeczne przyjęcie.

  

sobota, 13 czerwca 2026

Galeria Jednego Wiersza 

Jarosław Iwaszkiewicz 

"I znowu czerwiec. I wiatr, i ty"

I znowu czerwiec. I wiatr, i ty,

I znowu szczęście, i bzy, i łzy,

I znowu, jakby sen śniony za młodu.


Gałązka dawno umarłego drzewa

I obłok płynie, i ptak śpiewa, 

I słońce taje w nieba róż,

I drzwi otwarte: wejdź, wejdź już!


I stajesz w progu! Masz skrytą twarz,

Cienka ręka oczy zasłania,

Jeśli coś nie jest twoim - wszystko masz

W tym wierszu spóźnionego spotkania.

wtorek, 9 czerwca 2026

 Wspieranie przez czytanie 

Zwykle odwiedzamy pacjentów Polikliniki z torbą pełną różnych książek - żeby mieli w czym wybierać, gusta czytelnicze i potrzeby są przecież bardzo różne. Tym razem jednak pani Anna zaskoczyła nas swoim wyborem. "Czy mogłaby pani poczytać dalej książkę, którą znalazłam tu na regale szpitalnym?". A regał bookcrossingowy Oddziału Hematologii jest zaskakująco bogaty. Okazało się, że większość książek, które się na nim znajdują, pochodzi z pięciu świątecznych zbiórek, które w naszej bibliotece organizujemy od 2021roku. To było najdłuższe czytanie, bo aż 40-minutowe, ale jak zawsze, dało wytchnienie od zmartwień i szpitalnej rutyny kolejnej osobie w potrzebie.