wtorek, 8 marca 2022

 Dorastanie w cieniu Shoah

"Drugie pokolenie.

 Czego nie powiedziałem mojemu ojcu"

 Michel Kichka w swojej wyjątkowej książce postawił bardzo ważne pytanie: "Czy kiedykolwiek można wyzwolić się z traumy swoich rodziców? Jak długo pozostaje się ich "dzieckiem", z całym bagażem, jaki się z tym wiąże?"

 Michel Kichka, wybitny izraelski karykaturzysta i wykładowca akademicki, syn człowieka, który w trakcie wojny stracił bliskich i doświadczył koszmaru obozów koncentracyjnych, w zaskakującej formie komiksu przedstawia osobistą historię dorastania w cieniu wspomnień i traum ojca. Ojca, który na przedramieniu miał wytatuowany numer 177789. Dorastanie to było tym trudniejsze, że Henri Kichka mówił niewiele; swoją rodzinę osaczał jednak aluzjami i półsłówkami, które nie były zrozumiałe dla czwórki jego dzieci. By zrozumieć ojca i zbliżyć się do niego, starszy syn, późniejszy rysownik, po kryjomu czytał książki o wojnie i godzinami wpatrywał się w stare zdjęcia rodzinne. Nocami nawiedzały go koszmarne sny. Wyzwoleniem od cierpienia ojca miała być praca, wyjazd z rodzinnej Belgii do Jerozolimy oraz założenie własnej rodziny. 

"Czy kiedykolwiek można wyzwolić się z traumy swoich rodziców?" - pyta Michel Kichka. Choć tak naprawdę wie, że nie da się uciec od koszmarnych wspomnień wojny, śmierci, głodu, bólu, strachu i straty, których doświadczyli nasi najbliżsi.

Henri Kichka przemówił nagle na pogrzebie młodszego syna - blisko czterdzieści lat po wojnie - a kiedy zaczął swoją opowieść "Gestapo zatrzymało nas 3 września 1942 roku...", mówił nieprzerwanie do końca życia (zmarł na covid-19 w 2020r. w wieku 94 lat). Napisał książkę i wielokrotnie odwiedzał Auschwitz-Birkenau z młodzieżą z wielu belgijskich szkół, aby przekazać jej swoje doświadczenia Holocaustu. Był jednym z najbardziej znanych "Ocalałych". 

Jego starszemu synowi Michelowi wiele lat zajęło zrozumienie mechanizmu wyparcia, które przyjął jego ojciec. Powieść graficzna "Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu" w przejmujący sposób przybliża nam najważniejsze wydarzenia z życia rodziny i dorastanie w cieniu Shoah. I jest kolejnym głosem potwierdzającym, że wojna nie kończy się wraz z podpisaniem traktatów pokojowych; jest złem, które naznacza całe pokolenia.

"Drugie pokolenie" Michela Kichki już do wypożyczenia w naszej bibliotece. Bez wątpienia jedna z tych książek o skutkach wojny, którą trzeba znać. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz