środa, 27 października 2021

Powieści graficzne 

    Kiedy dorosły czyta książkę, skupia się na treści. To zrozumiałe: w "dorosłych" powieściach nie ma przecież obrazków. Zanurzamy się więc w świat samej opowieści, niekoniecznie zachwycając się samą... książką. Powieści graficzne w pewnym sensie odwracają ten porządek. Ich autorzy obok opowieści na równi stawiają bowiem także ilustrację, w której każdy detal ma znaczenie. Technika wykonania rysunku, jego kolor, przesłanie, sposób przedstawienia postaci, zbliżenia, szczegóły... Powieści graficzne zmuszają czytelnika do pochylenia się nad warstwą wizualną książki, bowiem to zwykle ona niesie ze sobą poetyckość przedstawianej historii, jej głębię i metaforę, wreszcie wrażliwość autora. 

    Powieści graficzne to wydawnicze dzieła sztuki. Książki oszczędne w słowie, co jest ich ogromną wartością we współczesnym zagadanym, kakofonicznym, głośnym świecie. Książki poruszające, jeśli tylko poświęcimy im czas i rozsmakujemy się w opowieści. Książki uwrażliwiające, gdy pochylimy się w skupieniu nad pracą ilustratorską ich twórców. 

W naszej bibliotece zadomowiły się ostatnio trzy nowe powieści graficzne. Każda inna. Każda świetna. Każda ważna. Polecamy:


"Trawa" to poruszające wspomnienie koszmaru, jakiego w młodości doświadczyła Lee, koreańska dziewczynka zmuszona do pełnienia usług seksualnych japońskim żołnierzom okupującym podbite tereny w 1.poł. XX w. Lee była jedną z "pocieszycielek", jedną z setek tysięcy dziewczynek i kobiet sprzedanych, porwanych i zniewolonych seksualnie, które do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku milczały na temat krzywd, jakie były ich udziałem. 
Lektura "Trawy" to poznanie historii jednej wesołej szczerbatej dziewczynki, która przeszła przez piekło, ale ta lektura ukazuje naszym oczom koszmar tysięcy innych azjatyckich kobiet. Przeczytajcie, polecamy.


Na temat surfingu wiemy w Polsce niewiele. Wydaje się odległy - jak rajskie wyspy Hawajów czy plaże zaanektowane przez bogate amerykańskie dzieciaki dorastające w okolicach Los Angeles. Dzięki powieści graficznej AJ Dungo mamy jednak okazję inaczej spojrzeć na surferów i sport, którym się zachwycają.
"Fale" to książka - hołd. Autor w oryginalny sposób przedstawia nam korzenie surfingu, jego ewolucję oraz postacie, które wpłynęły na współczesne oblicze tego sportu. Z drugiej strony jednak utwór ten to czułe wyznanie miłości Kristen, ukochanej autora, która przez osiem lat ich związku zmagała się z nieuleczalną chorobą. Mamy więc obok siebie dwie narracje: opowieść o surfingu, który przynosi pociechę, gdy doświadcza nas życie, oraz historię miłosną, którą zaznaczyła choroba ukochanej osoby. Przeczytajcie, polecamy, książka porusza do łez.


    Postać jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku fascynuje badaczy literatury od lat. Na temat Franza Kafki, jego życia i twórczości powstało mnóstwo prac badawczych, jednak to właśnie powieść graficzna autorstwa Davida Zane'a Mairowitza oraz Roberta Crumba w unikalny sposób przybliża czytelnikowi demony i złożoną osobowość Kafki. W "Kafce" przenikają się obsesje autora "Procesu" oraz postacie z jego wyobraźni, zdarzenia historyczne ze światem kafkowskiej iluzji. Książka jest niewielkich rozmiarów, ale swą warstwą wizualną wciągnie czytelnika na długie godziny. Przeczytajcie, polecamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz