czwartek, 23 kwietnia 2026

Światowy Dzień Książki 

świętujemy 

Książka - niby zwykły przedmiot. Ma okładkę, grzbiet, cztery rogi oraz strony wypełnione literami. A jednak trudno wyobrazić sobie świat bez niej. Dla nas, bibliotekarek i czytelników, jest to wręcz niemożliwe. Książki są naszą pasją, skarbnicą wiedzy, chwilą wytchnienia, wehikułem czasu, portalem do innego wymiaru…

Nikogo więc nie dziwi, że 23 kwietnia był dla nas dniem szczególnym i radosnym. Odwiedziły nas przedszkolaki z Norlandii i wspólnie świętowaliśmy Światowy Dzień Książki. Choć w bibliotece zawsze wszystko kręci się wokół książek, tym razem skupiliśmy się na książce samej w sobie. Omówiliśmy proces jej powstawania, przedstawiając takie postacie jak autor, wydawca, korektor, drukarz oraz ilustrator.

Rozmawialiśmy również o tym, jak należy obchodzić się z książką, gdy trafia w nasze ręce. Nikt z nas nie chce przecież zostać Bazgrajem Pospolitym, Zginaczem Narożników ani Mokrusem Rozpuszczakiem. Na szczęście szybki quiz pokazał, że są wśród nas sami Pożeracze Książek, a tych książki wprost uwielbiają. 

Korzystając z okazji, stworzyliśmy także własnego książkowego potwora, którego imię łamie język skuteczniej niż „stół z powyłamywanymi nogami”. Wzięliśmy również udział w teleturnieju, w którym naszym zadaniem było odgadnięcie tytułów książek na podstawie obrazków. Na zakończenie spotkania zabraliśmy książki na dystyngowany spacer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz