czwartek, 3 lutego 2022

 FERIE Z JAJEM

Intrygujący kameleon - praca plastyczna

Tak jak większość roślin wyrasta z ziaren, tak większość zwierząt wykluwa się z jaj. Są naprawdę bardzo różne. Jedne mają płetwy, inne skrzydła. Jedne pyszczki, drugie dzioby. Jedne żyją na lądzie, drugie nigdy nie wychodzą z wody. Są naprawdę odmienne, choć wszystkie wykluwają się z jajeczek. Naszym zdaniem, najbardziej intrygującym stworzeniem jajorodnym jest... kameleon. Ten smakosz robaków, komunikujący światu swój nastrój za pomocą zmiany ubarwienia, najbardziej zadziwia tym, że jego oczy żyją niejako niezależnie od siebie: jedno patrzy w tę stronę, a drugie w  tym samym czasie zerka w inną. Jak każdy gad uwielbia ciepło. Jest majestatyczny i przywiązuje się do miejsca, które sobie "udomowił". Pewnie dlatego jego nazwa w języku greckim oznacza... lew na ziemi.

Dzisiaj zachęcamy do wykonania ekologicznej pracy plastycznej: kameleona z papierowych wytłaczanek do jaj. Do jego wykonania potrzebujemy cztery-pięć wytłaczanek, klej typu wikol, nożyczki, pędzelek, farby plakatowe, jedną rolkę od papieru toaletowego, dwa "oczka" i duuuuużo cierpliwości.

1. Zaczynamy od wycięcia słupków z wszystkich wytłaczanek. Potrzebujemy ich ok. 14stu. Nie wyrzucajcie pokrywek - jedna przyda się jeszcze do wycięcia kameleonowych łapek.

Uwaga! Wszystkie słupki ładnie przytnijcie, jednak pozostawcie jeden z taką jakby podstawą: z niego zrobimy głowę naszego gada.




2. Następnie wszystkie pomalujcie farbami w wybranych kolorach. Możecie też pozostawić wydmuszki w ich "naturalnym", beżowym kolorze.

3. Rolkę od papieru toaletowego pomalujcie na czerwono (ok. 1 cm od brzegu). Pamiętajcie, aby pomalować ją też w środku. Z niej właśnie po wyschnięciu wytniemy język (wycinamy czerwony krążek, który przecinamy w jednym miejscu, następnie na jednym końcu wycinamy wąski trójkąt, aby nasz kameleon miał rozdwojony język).

4. Z jednej z pokrywek wytnijcie łapki.


5. Po wyschnięciu stożków, na razie bez kleju, włóżcie ok. 6 w wybranych kolorach jeden w drugi i wymodelujcie tułów swojego kameleona. Być może trzeba będzie przyciąć czubki niektórych stożków.

6. Głowę zróbcie ze stożka z podstawą. Należy przyciąć go tak, jak na zdjęciach poniżej (pozostawić czubek, a może raczej czoło, kameleona dłuższe, boki pyszczka zaś i gardziel trochę krótsze; następnie odciąć ok 0,5 cm spiczastego końca stożka; na koniec wyciąć trójkąty w "policzkach", aby gad miał otwarty pyszczek)



7. Kiedy już sprawdziliście, jak poszczególne stożki do siebie przywierają, możecie przystąpić do ich przyklejenia.


8. Czas na przygotowanie ogona. Najpierw złóżcie go z pozostałych stożków, na początek bez użycia kleju, aby sprawdzić, jak wszystkie elementy do siebie pasują. Zobaczcie, też, w jaki sposób za chwilę przykleimy ogon do tułowia. 

9. Teraz, kiedy wszystkie elementy są już skomponowane, spróbujmy je do siebie przykleić. Ten etap jest najtrudniejszy i wymaga dużo cierpliwości (możecie poprosić o pomoc rodziców). Poczekajcie, aż klej wyschnie.


10. Teraz przyklejcie oczka, łapki oraz język. Ponownie poczekajcie, aż klej wyschnie.

11. Aby kameleon nabrał charakteru, na zakończenie możecie go spryskać farbą za pomocą starej szczoteczki do zębów.

Nasz barwny, recyklingowy kameleon jest już gotowy.


Zachęcamy do sięgnięcia po książki przyrodnicze. To właśnie w nich znajdziecie ciekawostki na temat kameleonów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz