Intrygujące pierwsze zdanie
Czasami tytuł książki czy nazwisko autora nic nam, czytelnikom, nie mówi. "Nie woła" do nas okładka ani krótka notka zachęcająca, zazwyczaj umieszczana przez wydawcę z tyłu książki. Rekomendacja przyjaciółki czy uśmiechniętej bibliotekarki też nas nie przekonuje. W takiej sytuacji warto otworzyć książkę i po prostu zacząć czytać. Nic tak nie przywoła czytelnika, jak słowa układające się we wciągającą opowieść.
Sprawdźcie sami. Poniżej cytaty z kilku nowości, które właśnie pojawiły się w naszej bibliotece. Zapraszamy. Miłej lektury.
"Chyba że umiesz wyprzedzić bieg wydarzeń i zaklinając przyszłość, napisać dobre zakończenie." (Mikołaj Grynberg "Poufne")
"W listopadzie 1990 roku prokurator Lew Nikitycz Iwanow, starszy doradca wymiaru sprawiedliwości ZSRR, opublikował w prasie jeden z najdziwniejszych artykułów w historii światowej kryminalistyki." (Alice Lugen "Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca")
"Najpierw jest ciemność." (Karolina Sulej "Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady")
"Żeby docenić urok Netanji, trzeba odwrócić się tyłem do miasta i spojrzeć w stronę morza." (Piotr Smolar "Zły Żyd")
"Na ścianie studia, pomiędzy platynowymi płytami, wisiały oprawione w ramki szkice Siedmiu Krasnoludków." (Joe Hill "Pudełko w kształcie serca")
"Mindfulness, czyli uważność, pomaga nie tylko dzieciom." (Eline Snel "Uważność i spokój żabki")
"Działo się to we wsi Glabitsch, całkiem niedaleko wsi Stutthof, na skraju Freie Stadt Danzig." (Magdalena Grzebałkowska "Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia")
"Lokalnym echem światowej sławy Szymborskiej był spór o miejsce jej urodzenia pomiędzy mieszkańcami Bnina i Kórnika." (Joanna Gromek-Illg "Szymborska. Znaki szczególne. Biografia wewnętrzna")
"Jest koniec 1941 roku." (Michał Wójcik "Zemsta. Zapomniane powstania w obozach zagłady. Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau")
"Latem 1783 r. pisarz, poeta i podróżnik Kajetan Węgierski (1756-1787) wyruszył z Europy w podróż do kolonii francuskich na Karaibach." (Adam Leszczyński "Ludowa historia Polski. Historia wyzysku i oporu. Mitologia panowania")
"Adolf Hitler miał plan." (Anna Herbich "Dziewczyny ocalałe. Kobiety, które przetrwały Holocaust")
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz