czwartek, 31 października 2024

Urodziny Olsztyna

 Naszemu pięknemu miastu 

z okazji 671szej rocznicy nadania praw miejskich

życzymy nieustannego rozwoju i dumy 

z dotychczasowych osiągnięć.

Zachwytu gości nad jego pięknem

i troski nas, mieszkańców, 

o każdy olsztyński zaułek, każdą kamieniczkę,

każdy krzaczek i jezioro...

💓💓💓

poniedziałek, 28 października 2024

Wyjątkowe urodziny

Dzisiaj naszych gości, a byli to trzecioklasiści z SP Nr 9, zaprosiłyśmy na nietuzinkowe przyjęcie urodzinowe. Za kilka dni będziemy świętować 671-wsze urodziny Olsztyna i właśnie z tej okazji uwagę dzieci skierowałyśmy w stronę naszego pięknego miasta. Był więc tort urodzinowy i słodki poczęstunek, była też pogadanka na temat tego wszystkiego, co wyróżnia nasze miasto na tle innych. Wspólnie zastanawialiśmy się, czy są to unikatowe zabytki, zachwycająca przyroda, niełatwa historia, a może znani mieszkańcy? Czy może suma tych wszystkich elementów? Uczniowie fantastycznie uporali się też z potyczkami z warmińską gwarą, a na zakończenie współ-tworzyli spektakl inspirowany przepiękną warmińską baśnią Ireny Kwintowej 🎈🎉🎁🎂 Najważniejszym punktem naszego spotkania był jednak prezent. "Czy miasto można przytulić?"  - pytały dzieci - "Czy można mu coś kupić?" Nie znamy odpowiedzi na te niełatwe dziecięce pytania, ale wiemy, że możemy dbać o nasze miasto, poznawać jego historię, interesować się jego rozwojem... Po prostu być dumnym z miejsca, z którego pochodzimy💕

Drodzy czytelnicy,

 uprzejmie informujemy, że

1. i 2. listopada

nasza biblioteka będzie zamknięta.

Za utrudnienia przepraszamy

 i zapraszamy w poniedziałek (4 XI 2024r.)

piątek, 25 października 2024

 Melchior Wańkowicz,

mistrz facecji oraz głębokich wzruszeń

"Instynkt dziennikarski

sprowadza się do tego, 

co ma kolor i życie"

(M. Wańkowicz za Burton Roscoe w "Tędy i owędy")

 Dzisiaj Olsztyn otuliła mgła, która przyniosła ze sobą pierwsze jesienne mrozy. Nas jednak ogrzewa wspomnienie wczorajszego występu zespołu "Żywe Słowo", czwartkowe popołudnie bowiem nasza Wędrująca Biblioteka spędziła w gościnnych progach Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. Tym razem aktorzy-seniorzy pod reżyserskim okiem naszej wspaniałej czytelniczki, pani Wandy Anusiak, przygotowali wspomnienie o "ojcu polskiego reportażu", Melchiorze Wańkowiczu. Spotkanie było jak zawsze urocze. Liryczne, nostalgiczne, z delikatnym poczuciem humoru, a aktorzy cudowni. Momentem wyjątkowo wzruszającym był ten, w którym pani Wanda oraz kilka pań z publiczności opowiedziały o czasach swej młodości, kiedy jako harcerki osobiście poznały pana Melchiora. Były zdjęcia i anegdotki, a nawet mundurek i harcerska chusta. I jak zawsze wspaniała atmosfera. Zespołowi "Żywe Słowo" jeszcze raz pięknie dziękujemy za tę wspaniałą  ucztę duchową, a Bibliotece Pedagogicznej gratulujemy znakomitej frekwencji.


środa, 23 października 2024

Do biblioteki zawitała jesień

Każda pora ma do zaoferowania coś wyjątkowego. Każda na swój sposób jest piękna. Ale jesień ze swoimi kolorami, skarbami i smakołykami zasłużyła u nas na miano ulubionego czasu w roku. Tą niezwykłą aurą postanowiłyśmy zarazić "Zajączki" z PM Nr 1. Na początku skomponowaliśmy koszyk jesiennych darów. Przedszkolaki poradziły sobie z tym zadaniem znakomicie! Oczywiście nie mogło zabraknąć wspólnego czytania. Tym razem naszemu spotkaniu towarzyszyła książka „Trochę dużo” Oliviera Tallec. Historia pewnej niesfornej wiewiórki, która nie znała umiaru w zabieraniu drzewu szyszek, igieł i gałęzi rozbawiła naszych gości 🤗 Następnie dzieci ruszyły na poszukiwania orzeszków, w których ukryte były zagadki o zwierzakach gromadzących zapasy na zimę. Sprawdziliśmy też naszą umiejętność rozpoznawania skarbów jesieni po dotyku i pobawiliśmy się w trafianie fistaszkami do celu. 

Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie. Poprosimy takich przyjemnych spotkań więcej! ❤️

poniedziałek, 21 października 2024

"Najpiękniejsze ręce"

"Były drobne i ciemne, 

pokłute ostrym zielskiem, 

poranione miejscami do krwi łodygami lnu,

 który rwała cały dzień". 

"Po czym je poznać? Jak wypełnić zadanie powierzone przez ojca i znaleźć żonę o najpiękniejszych rękach?" - zastanawiał się Dobromir, patrząc na  dłonie Miłki. Wiele miejsc odwiedził, wielu dłoniom kobiecym się przyglądał. Przy niejednych się zawahał... Ale dopiero spracowane ręce Wdowiej córki spowodowały szybsze bicie jego serca. "Jakie piękne musi być serce tej dziewczyny" - pomyślał urzeczony jej uczynnością, pracowitością, troską o starą matkę. Nietrudno się domyślić, że wola starego Kniazia pięknie się dopełniła: oto jego syn wykazał się rozwagą i wrażliwością i znalazł żonę o czułym sercu. Choć miał patrzeć przecież tylko na ręce.

Tę przepiękną warmińską baśń Ireny Kwintowej przedstawiłyśmy dzisiaj drugoklasistom ze Szkoły Podstawowej Nr 9👐🌳🌳🌳

czwartek, 17 października 2024

Tygryski - kucharzyki

Czy tygrysy potrafią gotować? Ależ oczywiście! Dowiodła tego przesympatyczna grupa maluchów z Przedszkola Britannica, które odwiedziła dzisiaj nasza Wędrująca Biblioteka. Zanim zabraliśmy się do pichcenia, poznaliśmy atrybuty każdego szefa kuchni. Wysłuchaliśmy również wierszyka Agnieszki Frączek o pewnym szalonym kucharzu, który do dań dodawał grzyby z czerwonymi kapeluszami, a nawet komary! Przed "posiłkiem" dzieci nakryły do stołu, a następnie przygotowały w kociołku własną zupę, tym razem jadalną😉 Lekcja gotowania w wykonaniu "Tygrysków" wypadła na 5+!